בהודעה שאינסטגרם פרסמו בחודש פברואר 2019 בעמוד הרשמי שלהם וכן ברשתות המדיה השונות הם ציינו את הדבר הבא:

"באינסטגרם, הדבר החשוב לנו ביותר הוא הביטחון של המשתמשים שלנו. בחודש האחרון, הבנו כי אין אנו עומדים בדרישות הביטחון וההגנה על המשתמשים כפי שציפינו. ולכן, היום, אנו גאים להודיע על השינויים שאנו עתידים לבצע לאחר ישיבות ודיונים רבים עם מומחים בינלאומיים, ארגוני בריאות, אנשי אקדמיה על מנת למנוע פגיעה עצמית אשר משתמשים מבצעים"

השינויים שאינסטגרם הכריזו כי הם עתידים לבצע

  1. אינסטגרם לא יאפשרו תמונות אשר מעידות על פגיעה עצמית כגון תמונות בהן מוצג אקט של חיתוך הגוף. יש לציין כי אינסטגרם מעולם לא אפשרו זאת והכריזו כי הם מתנגדים לכל תמונה כזו. אך מעתה והלאה, תהיה אכיפה והסרת תכנים בצורה מחמירה יותר.
  2. אינסטגרם לא יציגו פגיעה עצמית גם באמצעים שהם לא תמונות וסרטונים. גם שימוש בהאשטג, התבטאויות בטקסט, ואף תמונות לאחר מעשה, כמו פצע שהחלים מפגישה עצמית לא יוצגו בחיפושים, האשטאגים והמלצות. הדבר המעניין הוא שהתוכן לא יוסר לחלוטין שכן, לטענתם, הם רוצים לאפשר לאותו אדם או קבוצה לבטא את המצב בו הם נמצאים, ולאפשר קריאה לעזרה במידת הצורך.
  3. מתן סיוע רב יותר לאנשים אשר מתבטאים כי הם מעוניינים לפגוע בעצמם - אינסטגרם הודיעו כי בין השינויים שיהיו, הם ישקיעו מאמצים רבים על מנת להציג לאנשים אשר נמצאים במצב מצוקה, דרכי התמודדות ופנייה לארגונים אשר מסייעים במצבי לחץ, דיכאון וכאב.
  4. המשך התייעצות עם מומחים - אינסטגרם ימשיכו לקיים פגישות, דיונים ושיחות על מנת למצוא כיצד ניתן לשפר את ההתמודדות עם חשיפה של תכנים פוגעניים בפלטפורמה שלה כמו למשל טשטוש של קטעי תמונות שעשויות להיות פוגעניות וכדומה.


האיזון שאינסטגרם מחפשים למצוא

אינסטגרם מדברים רבות על מציאת האיזון בין חשיפה לחסימה של תכנים המעידים על כוונת התאבדות ופגיעה עצמית. מצד אחד הם טוענים, שחשיפה לתוכן הזה, מסייעת רבות לאותם אנשים אינדיבידואליים להביע את מצוקתם לעזרה, ואף בזכות החשיפה, פעמים רבות למצוא מענה לכך.

מצד שני, אינסטגרם מודעים לבעייתיות הרבה של תכנים אלו בפני אנשים אחרים. החשיפה לתכנים כאלו בין אם ילדים, נוער או מבוגרים, עשויה לגרום לטראומות, לקשיים ואף לפגיעה של האחר.


אינסטגרם התייעצו על כך רבות עם המרכז לבריאות נפשית והצלה. והגיעו למסקנה שכן יש ליצור סביבה בטוחה ומקום לחשיפת אותם התכנים ומן הצד השני לדעת למצוא את הגבול הדק, בין עזרה לבין פגיעה.


מתי צפויים לקרות אותם השינויים

על פי הערכות בחודשים הקרובים כבר ניתן יהיה לראות בשינויים קטנים שאינסטגרם תבצע אך אין זה אומר שהעבודה תושלם בקרוב. אינסטגרם ממשיכים לעבוד בכל הכח על מנת לשפר את הפלטפורמה שלה ואף נותנת לציבור גישה לשיחות ולדיונים עם צוות המומחים שלה. את הפרטים הללו ניתן למצוא בדף החדשות המתעדכן של פייסבוק באנגלית שנקרא "newsroom.fb".


לסיכום

אינסטגרם הינה מערכת שמעניקה חופש ביטוי רב לכלל הקהלים, התרבויות והדעות. בתור פלטפורמה בעלת כח השפעה רב, על צוות המומחים של אינסטגרם תמיד לעשות חושבים, על ההבדל הדק בין זכות הביטוי לבין ההגנה על הביטחון של המשתמשים שלהם.

כיום, ישנם דיונים רבים וסוערים ברחבי הרשת על מה נכון ולא נכון. האם אינסטגרם אמורה לחסום תכנים שכאלו או לא. דבר אחד בטוח - מדובר בעניין הדורש חשיבה רבה, ושכנראה גם עולה לאינסטגרם, לא מעט זמן וכסף.